Prezes UKE i Inea SA przegrywają spór z PSM "Winogrady" w SOKIK
Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Winogrady” w Poznaniu informuje, że w dniu 2.02.2015 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie wydał wyrok uchylający decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 27.06.2014 r. w sprawie przedłużenia umów, które miały umożliwiać firmie Inea korzystanie z sieci PSM „Winogrady” przez dodatkowe dwa lata.
Na rozprawie PSM "Winogrady" była reprezentowana przez p. Pawła Suchorskiego (kierownika WTvK) oraz adwokata p. Andrzeja Spychałę. W rozprawie brali udział także pełnomocnicy Prezesa UKE oraz firmy Inea.
Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił wniosek PSM "Winogrady" i wydał rozstrzygnięcie merytoryczne już na pierwszej rozprawie. W trakcie rozprawy decyzja Prezesa UKE została poddana przez PSM "Winogrady" druzgocącej krytyce ze względu na szereg niezależnych od siebie wad tej decyzji. Jako jaskrawy, prosty przykład jednej z tych wad można wskazać fakt, że decyzja Prezesa UKE – o czym sama wyraźnie kilkakrotnie mówi – w ogóle „nie dotyczy kanałów transmisyjnych”, które jednak firma Inea dotąd użytkuje, powołując się na decyzję Prezesa UKE.
Ponadto w trakcie rozprawy wyszło na jaw, że firma Inea wystąpiła do Prezesa UKE o korzystanie z sieci PSM "Winogrady" przemilczając, że na osiedlu Na Murawie od 2013 r. posiada już własną sieć.
W ustnym uzasadnieniu Sąd Okręgowy w Warszawie potwierdził zasadność odwołania PSM "Winogrady". Prezes UKE oczywiście nie miał podstaw do wydania decyzji, a w materiale sprawy zabrakło ustaleń i dowodów na to, żeby spełnione zostały przesłanki do ingerowania we własność PSM "Winogrady" i jej działalność gospodarczą.
Mamy nadzieję, że firma Inea przyjmie ten wyrok do wiadomości i wyciągnie z niego wnioski, o których rzetelnie poinformuje swoich abonentów. Zwracamy jednocześnie uwagę, że Sąd Apelacyjny w Poznaniu w dniu 5.12.2014 r. oddalił wniosek firmy Inea o zabezpieczenie jej rzekomego roszczenia do korzystania z kanałów transmisyjnych. Jest to już kolejne orzeczenie sądu powszechnego potwierdzające, jaki jest rzeczywisty stan prawny. W związku z tym ewentualne odmienne komunikaty ze strony firmy Inea i powiązanych z nią mediów należy przyjmować z dużą dozą krytycyzmu.
Podkreślamy, że na dotychczasowych działaniach firmy Inea tracą abonenci usług telewizyjnych PSM "Winogrady", których rozwój został zablokowany i obciążony dodatkowymi kosztami, z uwagi na załamanie wieloletniego planu rozwoju tych usług. Powyższe orzeczenia i jasność sytuacji prawnej skłaniają PSM "Winogrady", by w poczuciu odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest lokalna Winogradzka Telewizja Kablowa, chronić interes ponad 16 tys. jej abonentów poprzez przywrócenie kanałów transmisyjnych zajmowanych przez firmę Inea.
Treść pisma dostępna jest tutaj (PDF)
W dniu dzisiejszym kanał Fox Life i Fox Life HD zmieniły odpowiednio nazwę na Fox Comedy i Fox Comedy HD. Jednocześnie informujemy, że z dniem 01.02.2015 zmieniają się nazwy kanałów: BBC Entertainment na BBC Brit, BBC Knowledge na BBC Earth oraz Animal Planet na Discovery Life.
Z dniem 01.02.2015 nadawca kanału Religia.tv zaprzestaje jego emisji. W jego miejsce zostanie uruchomiony kanał Love o tematyce rozrywkowej.
W związku ze zmianami wprowadzonymi przez nadawcę w zakresie emisji kanału 4fun TV, program ten nie będzie dostępny na dekoderach SD (Technisat MF4K). Za utrudnienia przepraszamy.
Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa "Winogrady" w Poznaniu (zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami) złożyła w dniu 9 stycznia 2015 r. w Sądzie Okręgowym w Poznaniu pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko Wielkopolskiej Telewizji Kablowej z żądaniem zapłaty sumy 10.000 zł na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej oraz złożenia przeprosin za przekazywanie nierzetelnych, stronniczych i nieprawdziwych informacji podczas relacjonowania zaistniałego sporu pomiędzy PSM „Winogrady” a INEA S.A. dotyczącego decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 27 czerwca 2014r.
Uprzejmie informujemy, że z dniem 1 stycznia 2015 r. zgodnie z uchwałą nr 68 Rady Nadzorczej Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Winogrady” w Poznaniu z dnia 30 października 2014 r. zmieniają się opłaty za usługi telewizyjne. Z uwagi na zmiany polityki cenowej nadawców, zwiększenie oferty programowej i ograniczenia wynikające z działań podjętych przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej zwiększeniu ulegają opłaty za pakiety:
Jednocześnie zmniejszeniu ulegają opłaty za pakiety:
Jeśli nie akceptują Państwo zmian cen wprowadzanych od 1 stycznia 2015 r. przysługuje Państwu prawo do wypowiedzenia ww. umów do dnia 31 grudnia 2014 r. Jednocześnie informujemy, że w razie skorzystania przez Państwa z tego prawa, dostawcy publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych nie przysługuje roszczenie odszkodowawcze oraz zwrot przyznanych ulg.
03.11.2014 w godzinach od 5.00 do 8.00, w związku z prowadzeniem prac konserwacyjnych wystąpią przerwy w dostępie do usługi telewizji kablowej. Za utrudnienia przepraszamy.
Uprzejmie informujemy że zgodnie z wcześniejszymi planami Winogradzka Telewizja Kablowa wprowadziła dziś do swojej oferty nowy standard, który łączy prędkość pakietu Komfortowego 300 Mbit/s pobierania i 300 Mbit/s wysyłania z ceną pakietu Standardowego 42,50zł.
Wszystkim dotychczasowym abonentom pakietu Standardowego (30/30 Mbit/s) podniesiono prędkość, a abonentom pakietu Komfortowego i Ekskluzywnego (300/300 Mbit/s) obniżono cenę.
Informujemy, że po otrzymaniu wezwania od PSM „Winogrady” - zgodnie z informacją uzyskaną w sekretariacie Sądu - w dniu 16 września 2014 r. Prezes UKE przekazał do Sądu Okręgowego odwołanie złożone przez PSM „Winogrady” w połowie lipca br. W tej sytuacji istnieje szansa na rozwiązanie kwestii bezskuteczności decyzji Prezesa UKE w trybie wstępnej kontroli decyzji. Sąd Okręgowy może wstrzymać wykonanie decyzji Prezesa UKE jeszcze przed merytorycznym rozstrzygnięciem sprawy (które może nastąpić nawet za kilka lat). Mamy nadzieję, że Sąd uwzględni nasze argumenty wskazujące na znaczną szkodliwość decyzji Prezesa UKE dla działalności gospodarczej PSM „Winogrady” oraz spowodowanie przez nią niemożliwych do odwrócenia skutków (związanych w szczególności z ograniczeniem działalności, szkodą dla abonentów, a także koniecznością zakupu set-top-box’ów dla abonentów).